پنچرگیری سیار موتورسیکلت

پنچرگیری موتورسیکلت

پنچرگیری موتورسیکلت

چطور تیوپ آسیب دیده موتورسیکلت خود را تعمیر  یا تعویض کنیم.

بیرون آوردن تیوپ پنچر

۱-اول باید باد لاستیک را تخلیه کنیم

با آچار والف، والف را باز می کنیم تا باد لاستیک کامل تخلیه شود. اگر آچار والف ندارید می توانید با نوک پیچگوشتی سوزن والف را فشار می دهیم تا باد لاستیک کامل تخلیه شود.

۲-برای جدا كردن لاستیك از لبه چرخ از آچار تایلیور استفاده می کنیم.

برای این کار به دو عدد آچار تایلیور نیاز داریم. تایلیور را بین تایر بیرونی و لبه چرخ بچسبانید و قسمتی از لاستیک را خارج می کنیم اکنون می توانیم والف را از داخل رینگ خارج کنیم و تیوپ را بیرون بکشیم. ولی بهتر است لاستیک را کامل از رینگ جدا کنیم و دورتادور داخل لاستیک را دست می کشیم تا اگر شی تیزی مثل میخ و … در آن فرورفته از لاستیک خارج کنیم تا باعث پنچری مجدد نشود. پنچرگیری سیار موتورسیکلت

 

در حالی که در این کار هستید، لاستیک را از نظر بریدگی یا آسیب دیدگی دیگر بررسی کنید. اگر برشی طولانی تر از ۱⁄۴ اینچ (۰٫۶۴ سانتی متر) پیدا کردید، بهتر است لاستیک را تعویض کنید. همچنین اگر دور لاستیک خط افتاده باشد باید لاستیک تعویض شود.

پنچرگیری سیار موتورسیکلت

وصله زدن

1-تیوپ را کمی باد می کنیم و با دقت نگاه می کنیم و گوش می دهیم تا ببینیم ازکدام قسمت تیوپ خروج هوا داریم.

هوا را به اندازه کافی پمپ کنید که تیوپ شکل دایره ای پیدا کند، سپس آن را نزدیک گوش خود نگه می داریم. اگر نتوانستیم صدای نشت هوا را بشنویم، تیوپ را در یک سطل آب قرار  می دهیم. هر بار قسمتی از تیوپ را چند ثانیه درون آب  ثابت نگه می داریم. وقتی دیدیم که حباب های هوا از تیوپ خارج می شوند یعنی آن قسمت تیوپ پنچر است، پنچری را که به تازگی پیدا کرده ایم با مارکر یا نوار علامت گذاری می کنیم.

2-جهت پنچرگیری محل آسیب دیده را سنباده زده و  وصله را بچسبانید.

اطراف سوراخ را با کاغذ سنباده موجود خشن می کنیم. سپس چسب پنچری در محل مورد نظر  می زنیم. وصله را بر روی چسب فشار می دهیم و چند دقیقه  نگه می داریم تا کامل بچسبد. اگر کاغذ سنباده  نداشتید می توانید از یک سطح خشن مانند سنگ پا یا حتی زیپ خود استفاده کنید.

3-در صورت پنچری شدید آن را تعویض کنید.

در صورت پنچری ریز و وجود سوراخ های ریز روی تیوپ محدودیتی برای پنچرگیری تیوپ و استفاده مجدد آن وجود ندارد.ولی شکاف یا پارگی های بزرگ مسئله دیگری است. اگر تیوپ موتورسیکلت شما به وضوح پاره شده یا در اطراف والف و یا روی خطوط تیوپ اتفاق افتاده به هیچ عنوان وصله نزنید فقط یک تیوپ جدید را به همان روشی که تیوپ پنچرگیری شده نصب کنید.

قرار دادن تیوپ و اتصال چرخ

۱-در طی آموزش پنچرگیری موتورسیکلت به اندازه کافی تیوپ را باد کنید تا شکل دایره ای به خود بگیرد

پر کردن تقریباً یک سوم تا نیمی از فشار نهایی آن خوب است. با این کار نصب لوله راحت تر خواهد بود و احتمال اینکه بین لاستیک بیرونی و لبه چرخ محکم شود کمتر خواهد شد، که باعث پارگی می شود.

۲-لبه بیرونی لاستیک و چرخ را جدا کرده و تیوپ را به داخل فشار دهید.

برای شروع روند والف را از سوراخ رینگ رد کنید و اگر حلقه ای دارد آن را با حلقه قفل روی لبه محکم کنید. سپس با دقت دور چرخ خود را بچرخانید و تیوپ را به جای خود فشار دهید. مطمئن شوید که تیوپ پیچ نخورده باشد و یا به جایی گیر نکرده باشد.

پنچرگیری سیار موتورسیکلت

 

۳- لبه لاستیک را دوباره به جای خود فشار دهید.

پس از نصب تیوپ، هر بار یک قسمت از تایر را وارد کنید، با دستان خود را دوباره به کانال داخل لبه چرخ وارد کنید. ممکن است هنگام فشار دادن با دست دیگر، کشیدن لاستیک با یک دست آسان تر باشد. در صورت لزوم می توانید از تایلیور استفاده کنید، اما باید مراقب باشید که تیوپ را با تالیور سوراخ نکنید

پنچرگیری سیار موتورسیکلت

۴- باد زدن لاستیک با تلمبه یا پمپ باد

فشار توصیه شده را در تیوپ یا کنار تایر خارجی پیدا کنید. فشار را با یک  فشارسنج تایر بررسی کنید، زیرا اگر لاستیک  به اندازه مناسب باد نشود احتمال پنچری یا پارگی در آن وجود دارد.

پنچرگیری سیار موتورسیکلت

۵- حال پنچرگیری موتورسیکلت به پایان رسید چرخ را دوباره روی موتورسیکلت بگذارید.

در صورتی که موتورسیکلت  یا دوچرخه شما در هر جایی پنچر شد و شما ابزار لازم جهت پنچرگیری به همراه نداشتید نگران نباشید نیازی نیست وانت بار بگیرید تا موتورسیکلت خود را به تعمیرگاه موتورسیکلت برسانید، لازم نیست  برای رسیدن به نزدیک ترین  تعمیرگاه موتورسازی با موتورسیکلت پنچر مسافتی را طی کنید و لاستیک موتورسکلت خود را از بین ببرید فقط کافی است با موتورسازی سیار امدادموتور تماس بگیرید تعمیرکاران ما در سریع ترین زمان ممکن در موقعیت مورد نظر شما حاضر شده تیوپ موتورسیکلت شما را تعویض یا تعمیر می کنند.

موتورسازی سیار امدادموتور در خدمت شماست

خدمت به شما افتخار ماست

, , , , , , ,
روش تعویض تسمه موتور ویگو، فیدل، طرح کلیلک، کاوان و همتاز و…

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست